Як знімати панорами
Сам процес зйомки панорами сам по собі досить цікавий. Але результат такої зйомки можна буде оцінити тільки після остаточної склейки панорами. У завдання фотографа входить передати якомога краще простір, глибину і широчінь побаченого панорамною зйомкою.
Всю цю складну роботу необхідно виконати технічно грамотно. Для цього слід дотримуватися наступних правил:
1. Для початку необхідно знати, що серія знімків виконується таким чином, що кожен наступний кадр буде перекривати наступний в діапазоні 15-30%.
2. Зйомку краще всього проводити стандартним об'єктивом з фокусною відстанню 50 мм, а не ширококутним об'єктивом, який зазвичай використовується при зйомці пейзажу. Це робиться для того, щоб не виникало оптичних спотворень, які властиві ширококутним об'єктивам. У зворотному випадку при склейці фотознімків в місцях стику деталі зображення не будуть збігатися.
3. Баланс білого необхідно перемкнути на конкретний режим, щоб у вас не вийшла різна експозиція на різних кадрах.
4. Розташовуйте фотокамеру таким чином, щоб можна було знімати вертикальний кадр.
5. Найкращою оптикою буде світлосильний фікс 50 мм (f / 1,4 або 1,8), а також телеоб'єктив з фокусною відстанню 100-135 мм, які забезпечать вам мінімум спотворень. Крім того, вони забезпечать вам максимальну деталізацію.
6. Горизонт повинен знаходитися строго на одному місці.
7. Необхідно виключити потрапляння в кадр переднього плану.
8. Найкращим режимом для панорамної зйомки буде спеціальний режим зйомки панорам або ручний режим «М».
9. Всі знімки в серії необхідно сфотографувати з однаковими значеннями експозиції. Це викликано тим, що небо в таких випадках буде мати різний відтінок у різних частинах панорами, а відтінок головного об'єкта буде різнитися покадрово. Якщо в одного знімка буде велика витримка, а в іншого менша, то через це яскравість, контрастність і колір фотографій вийдуть різними.
10. Рекомендується при зйомці використовувати штатив, хоча існуючі сучасні програми дають можливість склеювати панорами, які зняті з руки.
11. В ідеалі фокусування повинна бути ручним. Для початку сфокусуйтеся автофокусом на основному об'єкті панорами, а потім після цього відключіть автофокус.
12. При виборі параметрів зйомки, переходьте в режим пріоритету діафрагми. Встановіть значення f8-11, після чого фокусуйтеся на центральному об'єкті панорами, та знімайте кадр. Потім поверніться в режим перегляду знімальних параметрів і встановіть використані значення ISO, витримки й діафрагми в режим «М».
13. Немає необхідності включати в майбутню панораму більше ніж 5-7 кадрів.
14. Дуже важливо! Ніколи не змінюйте параметри зйомки і фокусну відстань, поки не виконаєте всю серію знімків.
15. Фотографувати треба швидко, тому що погодні умови, а з ними освітлення, тіні можуть змінитися.
І на закінчення, враховуйте, що знімаючи камерою наприклад в 10 мп, з урахуванням 20-30% перекриття кадрів, панорама з п'яти кадрів вийде розміром в 35 мп. Це дасть вам можливість без втрати якості друку друкувати досить великі зображення. Своєї панорамою ви можете прикрасити стіни своєї квартири або офісу.