Як правильно фотографувати з висоти
Світ фотографії буває часом дивним і прекрасним. У ньому безліч різних жанрів зйомки. Особливим інтересом володіє такою жанр фотографії, як зйомка з висоти. У деяких випадках фотографії, виконані з висоти пташиного польоту, виглядають дуже цікаво та ефектно, а іноді навіть кращими ніж на землі. Але щоб зробити таку фотографію необхідно володіти деяким досвідом в цьому жанрі.
Пропонуємо Вашій увазі ряд корисних порад, які допоможуть Вам при зйомці з висоти.
1. На висоті, в більшості випадків переважають вітрові потоки. Тому не зайвим буде одягтися в теплий та щільний одяг, який допоможе Вам зберегти працездатність на висоті.
2. Зйомку найкраще проводити при наявності штатива.
3. Обов'язково надіньте на об'єктив бленду. Вона захистить фотокамеру від прямих сонячних променів, які будуть заважати при наведенні на різкість.
4. Запам'ятайте, що самі хороші кадри виходять, коли повітря чисте й прозоре. Виняток становитиме зйомка з серпанком або туманом, але тільки тоді, коли Ви прийняли рішення проводити таку зйомку.
5. Найкращий час для фотографування з висоти, це період між 11 і 15 годинами, коли сонце стоїть високо в зеніті.
Композиція і ракурс. Перед початком зйомки кожен фотограф повинен уявити собі, що він хоче відобразити у своєму кадрі - відчуття грандіозності довкілля, саму висоту, незайманість природи або архітектурні особливості. Займаючись побудовою композиції кадру, намагайтеся включити в нього об'єкти різної висоти. У кінцевому підсумку це дасть Вам можливість підкреслити віддаленість точки, з якої Ви проводите зйомку.
У більшості своїх випадків зйомка з висоти є ракурсною. Адже Вам постійно доводиться нахиляти фотокамеру вгору або вниз, щоб зробити зйомку необхідного об'єкта. Але, Ви повинні пам'ятати про те, що в таких ситуаціях виникають перспективні спотворення, які необхідно завжди враховувати.
Але іноді такі спотворення, коли будівлі здаються падаючими, можна використовувати як якийсь художній прийом.
Час зйомки. Міський пейзаж найкраще знімати, коли сонячні промені спрямовані під кутом 25-35 градусів до площини будівель. Таке освітлення можна спостерігати в ранкові та вечірні години, коли світло створює м'які тіні і добре підкреслює рельєф об'єктів. Те ж саме можна сказати про час зйомки пейзажів на природі. Хороші пейзажні знімки виходять на світанку або на заході сонця.
Не забувайте про те, що при проведенні зйомки в похмуру погоду зображення виходить невиразним. Проти світла фотографувати з висоти можна тільки у виняткових випадках, коли необхідно вирішити спеціальні технічні або художні завдання.
Знімаючи в сутінках можна отримати досить хороші результати, особливо в умовах міського пейзажу. У такий час доби розсіяне світло неба добре підсвічує тіні, нічний же характер фотознімку можна підкреслити, використовуючи штучне світло в кадрі. Зйомка в нічний час часом буває важкою, але за те ефективною. Головна складність в такий час полягає в тому, що необхідно правильно вибрати витримку. Щоб повною мірою якісно передати стан простору необхідно діафрагмувати об'єктив. У таких ситуаціях більшість намагається проводити зйомку з повністю відкритою діафрагмою, щоб зменшити значення витримки. Але щоб зберегти різкість доводиться фотографувати з нескінченності. Тому в таких умовах найпростіше робити знімки загальних планів. Не слід забувати про те, що діафрагмування збільшує рефлекси від джерел світла, які потрапляють в кадр.
На природі. На природі умови фотозйомки мають свої особливості, які необхідно враховувати. При зйомці в горах Ви повинні враховувати, що стан атмосфери тут змінюється дуже швидко. У такій ситуації Ви повинні завжди враховувати кожен фактор, від Вас потрібна висока оперативність, вміння швидко реагувати на зміну навколишнього оточення, і в першу чергу на зміну освітленості. При зйомках гірських пейзажів практично не використовується низький горизонт, так як небо і окремі вершини гір не можуть створити необхідного враження від навколишнього середовища. При цьому майже всі видові фотографії загального плану будуть захаращені дрібними деталями і при цьому стають маловиразними.
Гірське повітря володіє високою прозорістю, яка пояснюється низьким вмістом у ньому вологи і пилу. Крім цього, подолавши позначку 2000 метрів, повітря має вологість, яка в два рази нижча, ніж на рівнині. У зв'язку з цим атмосферний серпанок практично не відображається на фотографіях, а сам простір на фотографіях виглядає погано. Найкращі умови для зйомки в горах бувають вранці при легкому тумані, коли повітря насичене вологою або відразу після дощу. Передача простору, що буде зніматися, поліпшується, якщо на передньому плані розташовані темні об'єкти. Знімаючи на рівнині можна побачити, що висвітлення самих опуклих і тіньових ділянок менш помітно. Пам'ятайте про те, що глибина простору на фотографіях передається краще, якщо дальній план буде освітлений сильніше, ніж ближній.
При рівнинній зйомці на висоті дуже часто можна помітити появу серпанку. Необхідно враховувати, що перша тисяча метрів висоти буде віднімати у Вас не менше двох ступенів витримки. У тих випадках, коли серпанок вже помітний навіть на око, то значення експозиції на такій же висоті призведе до втрати 3-4 ступенів експозиції.
У місті. В першу чергу Ви повинні підібрати гарне місце для проведення зйомки. Подумки уявіть собі, з якого місця Ви зможете зняти самі хороші кадри. Пам'ятайте про те, що в літній час велика кількість зелені може закрити всю красу і чарівність вулиць і проспектів. Труби промислових підприємств можуть стати проблемою при композиції кадру, правда, якщо Ви не задалися питанням зйомки індустріального пейзажу.
Яким об'єктам Ви віддасте перевагу при проведенні зйомки? Тут є безліч варіантів - можна зняти якийсь високий об'єкт на тлі міста, цікавим будуть кадри вигляду міста з висоти пташиного польоту в ранкові години або на заході, на тлі сонця.
Щоб отримати видову фотографію з висоти не обов'язково підніматися на дахи висотних будинків. Такі фотографії можна отримати з дзвіниць, оглядових майданчиків, коліс огляду або навіть з балконів.
Місяць і феєрверк. При місячному світлі виходять дуже гарні та мальовничі кадри. Якщо Ви зібралися відобразити місяць в кадрі, то слід пам'ятати про те, що місяць порівняно швидко пересувається по небосхилу. А ось з установкою витримки треба бути обережним. Встановлювати витримку більше 20 секунд не рекомендується, так як в кадрі місяць вийде овальної форми. Для зйомки місяця фотографи використовують різні способи. Ви можете зняти окремо пейзаж при установці великої витримки, і після цього можна зняти другою експозицією місяць. У таких ситуаціях бажано використовувати довгофокусний об'єктив, тоді в кадрі місяць вийде більш великим. Найбільш вдала ситуація для зйомки місяця буде при повному місяці, і коли по небосхилу повільно пливуть хмари.
Салюти, ілюмінацію та феєрверки необхідно знімати з короткою витримкою. А якщо Ви хочете відобразити на знімку ще навколишні предмети, то можна сміливо застосувати подвійну експозицію.