Як фотографувати спортивні змагання

Напевно, в усьому світі не знайдеться людини, яка б не захоплювався спортом. Спорт заворожує і своєю привабливістю підкорює серця багатьох любителів. І багато хто з нас намагаються відобразити цікаві та емоційні моменти, які викликають у людей захват і море позитивних емоцій. Але, щоб зробити гарні знімки деколи однієї фотокамери буває недостатньо. Пропонуємо Вам познайомитися з деякими тонкощами спортивної фотозйомки, слідуючи ряду простих рекомендацій і практичних порад досвідчених фотографів.

1. Розібратися в правилах спортивних змагань. Зйомка спортивних змагань являє собою заняття, яке дає можливість отримати солідну порцію адреналіну і масу задоволення від виконаної роботи. Але така робота пов'язана з низкою труднощів. У такому вигляді зйомки в першу чергу багато залежить від того, як фотограф зможе передати в кадрі драматизм і рух об'єкту зйомки. На Ваших знімках повинні вийти гпрні і динамічні рухи спортсменів, які Ви встигли «зловити» своєю камерою. Звідси випливає перше правило спортивної зйомки - перш ніж приступити до зйомки Вам слід досконально розібратися в правилах того виду спорту, який Ви плануєте знімати. Вивчивши основні правила, Ви зможете дізнатися про динаміку та процеси руху, щоб в кінцевому підсумку можна було передбачити найцікавіші моменти змагань. Добре відомо, що ряд успішних спортивних фотографів є колишніми спортсменами. Знаючи досконально види та правила спортивних змагань, вони буквально на льоту можуть визначити очікувану позицію об'єкта, що знімається а часом навіть передбачати найяскравіші моменти спортивних змагань.

2. Вибір необхідного фотообладнання. При проведенні зйомки спортивних змагань звичайна оптика, як правило, в деякій мірі обмежує можливості фотографа. У таких ситуаціях фотографу доведеться підходити якомога ближче до спортсменів, що не завжди можливо. Також при зйомці спортивних змагань освітлення буває далеко не найвищої якості. Тому фотографу необхідно використовувати при зйомці довгофокусні об'єктиви, які дадуть можливість знімати з великих відстаней. Як приклад, можна використовувати об'єктиви з фокусною відстанню 300 або 500 мм.

Не слід також забувати про таке важливе обладнання як штатив. Наявність штатива дозволить Вам позбутися ворушіння фотокамери, і як результат, Ви зможете отримати більше хороших і якісних кадрів. Адже при спортивній зйомці секунди, що промайнули неможливо повернути назад і виконати повтор. Тому буде дуже прикро, якщо через це Ви втратите відмінні кадри або попросту змажете зображення. Найкращим помічником при роботі з довгофокусним об'єктивом для спортивної зйомки буде монопод, який дасть можливість звільнити руки фотографа від постійної напруги. Монопод дає можливість фотографу швидко і легко поміняти позицію залежно від того, що буде відбуватися на спортивній арені. Крім довгофокусних об'єктивів можна також використовувати ширококутні об'єктиви в тому випадку, якщо Ви збираєтеся знімати з більш близької відстані. За допомогою камери з ширококутним об'єктивом в 28 або 35 мм можна зняти драматичний момент при зйомці спортсменів, які знаходяться в русі. Ширококутний об'єктив можна використовувати при зйомках змагань в закритих приміщеннях. Знімаючи спортивні змагання, використовуйте тільки те обладнання, яке володіє високою швидкістю роботи і дає можливість фотографу робити знімки на самих коротких витримках.

3. Установка значень витримки і ISO. Зйомку спортивних змагань можна порівняти з фотографуванням об'єктів, що перебувають в постійному русі. Виняток становитимуть ті види спорту, де активне переміщення спортсменів зведено до мінімуму. Тому тут будуть діяти правила пов'язані з установкою витримки. Для отримання якісних кадрів в режимі руху, Вам необхідно проводити зйомку з пріоритетом витримки. Ви повинні навчитися правильно встановлювати необхідні значення витримки в кожному конкретному випадку. У першу чергу все залежатиме від швидкості переміщення спортсмена, його напрямку руху по відношенню до встановленої позиції фотокамери, а також бажаних розмірів самому кадрі. Щоб отримати різку і чітку картинку об'єкта, який знаходиться в постійному русі, необхідно встановити якомога менше значення витримки. І чим швидше буде рухатися спортсмен в кадрі, тим коротшим має бути значення витримки. Це дасть можливість фотографу «заморозити» рух спортсмена на фотознімку.

Якщо об'єкт зйомки буде рухатися в напрямку прямо на об'єктив або під кутом до нього, значення витримки можна трохи збільшити. Той, хто постійно займається фотографією, добре знає, що використання ширококутного об'єктиву і проведення зйомок з близької відстані вимагають встановлення найкоротшої витримки. У більшості випадків, при зйомці спортивних змагань використовується витримка в межах 1/250 - 1/1000 секунди. Для полегшення праці фотографів в Інтернеті розміщені спеціальні таблиці, в яких показані самі оптимальні значення показника витримки в залежності від швидкості пересування спортсмена. Добре відомо, що при проведенні спортивних змагань приміщення не завжди добре освітлені. Так, наприклад, при проведенні зйомки в закритих приміщеннях, фотографи відчувають брак освітлення, навіть у таких ситуаціях, коли використовується дуже коротка витримка. У таких випадках можна виставити на фотокамері значення світлочутливості, які будуть дорівнювати 800 або навіть 1600 одиниць ISO.

4. Як правильно вибрати позицію. Знімаючи проведення спортивних змагань, велике значення має правильний вибір позиції, щоб в кінцевому підсумку отримати гарний знімок. Ось тепер Вам знадобляться знання про той або інший вид спорту, про його правила та особливості. Під час зйомки Ви повинні вгадати, в якому місці на спортивній арені відбудуться вирішальні події. Так, наприклад, під час змагань з гірськолижного спорту найкращою позицією буде місце, де спортсмени виконують ефектні повороти. І слід запам'ятати, що для кожного виду спорту вигідна позиція для зйомки буде різною. Але, тим не менш, існує ряд основних рекомендацій по вибору позиції зйомки. Точка, яку Ви обрали для зйомки, повинна дати Вам можливість відобразити в кадрі обличчя спортсменів. Пам'ятайте про те, що завжди слід уникати контрового світла. Якщо Ви будете знімати світлий об'єкт, то слід вибрати позицію з темним фоном і навпаки. Об'єкт, який Ви будете знімати, завжди повинен створювати контраст із загальним фоном. Слід також пам'ятати про композиції кадру. На знімку завжди має залишатися вільне місце попереду руху спортсменів, щоб об'єкт, що знімається не впирався в край фотознімку.

5. Експерименти з технікою проводки. Дуже часто фотографи при зніманні на змаганнях використовують техніку проводки. Таку техніку зйомки можна застосовувати, коли знімається об'єкт, який рухається по заздалегідь відомій траєкторії. Прикладом можуть служити змагання, що проводяться на велотреку. Суть такого способу зйомки буде полягати в наступному. Ваша фотокамера повинна постійно слідувати за рухом об'єкту зйомки. Ви повинні постійно вести об'єкт зйомки, не відриваючись від видошукача фотокамери, чекаючи на найцікавіший момент. Вловивши такий момент, Ви відразу натискаєте на кнопку спуска, і продовжуєте вести камеру за об'єктом, що знімається, до того моменту, поки затвор фотокамери, не закриється повністю. Процес зйомки з проводкою дає можливість провести фотокамеру уздовж лінії руху об'єкта, і при цьому завжди можна вловити цікавий і гарний кадр. При зйомці з проводкою Ви можете використовувати більш довгу витримку, в межах від 1/60 до 1/30 сек., А в деяких випадках вона може бути навіть більшою.

6. Прийоми використання стежачого чи динамічного автофокусування. Приступаючи до зйомок спортивних змагань, Ви повинні навчитися «захоплювати» об'єкти, що рухаються. точно в фокус. І якщо Ви вирахували або знаєте траєкторію руху об'єкта, то Ви завжди зможете навести об'єктив фотокамери якраз в цю точку. Таким прикладом може служити точка на фініші дистанції. У такій ситуації Вам необхідно уважно стежити за подіями, що розвиваються, і привести затвор фотокамери за мить до того моменту, коли спортсмен з'явиться в цій точці. У таких видах змагань, коли відстань між фотографом і об'єктом зйомки буде постійно змінюватися, найкраще використовувати безперервне слідкуюче автофокусування. До таких видів змагань відносяться футбол, баскетбол, волейбол та ін. Слідкуюче автофокусування дасть Вам можливість сконцентруватися на тому, щоб зловити самий вирішальний момент у грі. Ряд цифрових фотокамер володіє режимом динамічного автофокусування, який в деяких моментах буває дуже корисний. Динамічне автофокусування дає можливість фотографу постійно тримати об'єкт зйомки в зоні різкості, незалежно від того, де він перебуватиме - по центру кадру або з краю, навіть в тих випадках, коли він на деяку мить буде перекриватися іншими об'єктами.

7. Намагайтеся не упустити вирішальний момент. До числа найважливіших обставин при зйомках спортивних змагань, є те, що фотограф не повинен упустити вирішальний, часом драматичний момент змагання. Ви завжди повинні бути готовим до того, щоб в самий найнеобхідніший момент натиснути на спуск затвора фотокамери. Ви не повинні розраховувати на свою удачу або везіння. Фотограф, що знімає спортивні змагання, повинен бути одним цілим зі своєю фотокамерою, і внутрішньо готовим, щоб в самий відповідний момент натиснути кнопку спуску затвора. При зйомках спортивних змагань будь-яке зволікання, навіть на мить, може коштувати Вам відмінних, часом унікальних знімків. Ви повинні завжди пам'ятати про те, що з моменту натискання на кнопку спуску і клацанням затвора фотокамери, завжди залишається невеликий проміжок часу.

Добре знання особливостей свого фотоапарата дасть Вам можливість не губитися в ситуаціях при зйомках об’єктів, що швидко рухаються, часом навіть при самих несприятливих умовах освітлення. Зйомка спортивних змагань вимагає від фотографа постійної готовності, спостережливості та вміння швидко пристосується до тих умов, які відбуваються на стадіоні, ігровому майданчику або спортивному залі.

8. До кожного виду спорту - особливий підхід. З точки зору проведення процесу зйомки кожен вид спорту має свою особливу специфіку. Наприклад, Ви задалися питанням зйомки змагань на воді, то доцільним буде вибрати саму коротку витримку, з метою «заморозити» водяні бризки, що дасть можливість прикрасити фотознімок. Змагання з бігу можна знімати як на старті, так і на дистанції, а також на самому фініші. На старті витримка буде найбільшою, а на фініші найкоротшою.

Знімаючи бар'єрний біг, бажано фотографувати спортсменів над самим бар'єром. Кут зйомки необхідно вибрати таким, щоб спортсмени не перекривали один одного на знімку. Лижні гонки, як правило, знімають по дистанції, приділяючи при цьому свою увагу опрацюванні фігур лижників і різних деталей на білому снігу.

Зйомку таких видів спорту як боротьба чи бокс слід виконувати з заздалегідь обраної точки. Необхідно постійно вести спостереження через видошукач, щоб у потрібний момент спустити затвор. При такій зйомці найкраще відображати на знімку лиця борців або боксерів. Знімаючи такі ігрові види спорту як футбол, хокей чи гандбол неможливо наздогнати гравців з камерою в руках. У такому випадку краще всього заздалегідь вибрати зручну позицію, наприклад біля воріт. При цьому слід попередньо встановити різкість на певну відстань, з якої Ви віддаєте перевагу проведенню своєї зйомки. Витримка фотокамери в таких ситуаціях повинна бути мінімальною.

Цілком зрозуміло, якщо Ви тривалий час займалися фотографуванням об'єктів архітектури, пейзажів та інших статичних об'єктів, то, знімаючи спортивні змагання, у Вас можуть виникнути деякі труднощі. Але з часом Ви зможете подолати виниклі труднощі. Адже майже кожен фотограф, який починає працювати в жанрі спортивної зйомки, завжди стикається з такого роду труднощами і різними помилками.

З плином часу, шляхом проб і помилок Ви зможете набути необхідний досвід і зможете навчитися знімати спортивні змагання. Щоб набути необхідний досвід не обов'язково відвідувати великі змагання. Відточити свою майстерність Ви зможете на місцевих спортивних змаганнях, які постійно проводяться в будь-якому місті.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *