Як фотографувати комах

Світ фотографії часом буває привабливим, дивним та цікавим. Він вражає любителів цього жанру своєю різноманітністю. Сьогодні ми розглянемо один з видів фотографії, а саме, як фотографувати комах. Портрети комах часто вражають своєю красою та унікальністю. Але, як жанр фотографії, він часом буває досить складним. У першу чергу він вимагає від фотографа терпіння і зосередженості, а також уміння правильно побудувати композицію кадру.

Найпоширенішими об'єктами зйомки в світі комах є бабки і метелики. Ці комахи популярні в середовищі фотографів завдяки своїй дивовижній красі та гамі кольорів. Але в середовищі фотографів зйомка цих комах досить широко поширена і тому не є чимось особливим.

богомол

Техніка для зйомки. Якщо Ви зібралися фотографувати комах, то у Вашому арсеналі не буде зайвим макрооб'єктив з великою фокусною відстанню, наприклад, таким як AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2 8G ED. Такий об'єктив дає можливість збільшити робочу відстань від об'єкту зйомки до камери і суттєво звузить кут зору. Це буде доцільно, якщо ви хочете зняти об'єкт на розмитому фоні або ізолювати його. Також можна скористатися телеоб'єктивом з подовжувальним кільцем, який при зйомці дасть гарний результат при зйомці більш великих об'єктів.

Для зйомки більш дрібних комах Вам потрібно інше спорядження. Як правило Вам доведеться працювати з підвищеним збільшенням, а також доведеться використовувати спалах в якості основного джерела освітлення для «заморожування» рухів об'єкту зйомки. Тут буде доцільним використовувати об'єктив AF Micro-Nikkor 200mm f/4 IF-ED.

При зйомці комах можна залишити повністю відкритою діафрагму і встановити коротку витримку. Можна буде також використовувати штатив, який дасть можливість уникнути змазування зображення від тремтіння рук. Але слід пам'ятати про те, що комахи рухаються дуже швидко, і часу, необхідного для установки штатива після виявлення об'єкту зйомки практично може не виявитися. Тому в таких ситуаціях доводиться знімати з рук.

Наявність спалаху дасть Вам можливість пересуватися без штатива, дозволить відобразити дрібні деталі об'єкта і отримати гарне насичення кольорів, також він допоможе при зйомках вночі або рано вранці.

Спалах також можна використовувати для контролю тіней і контрастності при зйомках в яскравому сонячному світлі, особливо коли в місці зйомки багато листя. Це дасть можливість зменшити жорсткість тіней і допоможе отримати більш збалансовану експозицію. Зверніть свою увагу на доріжки і стежини, де рослинність не надто висока. Деякі види комах, зокрема, метелики люблять сідати на відкриту землю, оскільки температура там буває на кілька градусів вищою.

Тому бажано залишити діафрагму повністю відкритою, а витримку слід виставити мінімальну, а фокусування, якщо встигнете, необхідно проводити по очах комахи. У деяких випадках, в передбачуваному місці, де опиниться комаха, можете поставити камеру на штатив і направити об'єктив в потрібний бік.

Якщо в момент зйомки Ви підійдете занадто близько, то комахи, як правило, тікають або відлітають. У такому випадку найоптимальнішим варіантом для зйомки буде використання макрооб'єктиву з фокусною відстанню рівною105 мм або навіть ще більшиою. Наприклад, таким як AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2 8G IF-ED, це дасть можливість перебувати Вам на значній відстані від об'єкта зйомки. Слід пам'ятати і про те, що деякі комахи можуть бути небезпечними. Так знімаючи бджіл або інших споріднених їм комахам, Вас можуть вжалити, якщо Ви підійдете занадто близько. У таких ситуаціях доводиться знімати з особливою обережністю.

Де знімати. Для початку зйомки цілком підходящим місцем може бути сад біля Вашого будинку. Якщо у Вас висаджені рослини і чагарники, які будуть приваблювати метеликів, то Ви отримаєте можливість поекспериментувати і відточити свою майстерність зйомки. У таких садах, як правило, мешкає незначна частина комах, основна частина яких потрапляє туди лише в пошуках нектару або представників протилежної статі.

Останнім часом прихильники захисту навколишнього середовища і ентомологи вважають, що єдиним етичним способом зйомки комах є їх фотографування в природному середовищі, де вони мешкають. Такий підхід виправдовує себе при зйомках більшості великих комах. Але, тим не менш, у професійних фотографів прийнято вважати, що найкращим варіантом зйомки все-таки буде студія, особливо якщо Вам необхідно контролювати освітленість і остаточний вигляд знімка. Студійна зйомка знадобиться в тих випадках, коли необхідно зняти боязких полохливих комах з великим збільшенням.
Кожен поважаючий себе фотограф при зйомках комах заздалегідь вивчає спосіб життя об'єкту зйомки. Зрозуміло, що поширення певних видів комах в першу чергу залежить від місцевого клімату і наявності в околицях рослин, які надають їм їжу. Адже умови проживання комах залежать від конкретних рослин. І якщо Ви будете знати, коли і в якому місці цікавляча Вас комаха проживає і чим харчується, то Ви завжди зможете повною мірою уточнити час зйомки і його місце.

Наприклад, якщо Ви зібралися фотографувати метелика, то слід з'ясувати, якому квітковому нектару вона віддає перевагу і в яких місцях відкладає яйця. Для багатьох комах характерний досить короткий період життєдіяльності в дорослій стадії, і в деяких випадках цей період триває на протязі декількох тижнів у році. Тому Вам слід заздалегідь запастися інформацією про місця проживання і часу їх появи. Це заощадить Ваш безцінний час і Вам не доведеться обстежувати місця, які в кінцевому підсумку виявляться порожніми.

Те ж саме можна сказати і про більшість інших комах. Спочатку Вам необхідно вивчити рух і звички комах, використовуючи для цього необхідну літературу, і тільки тоді Ви зможете зрозуміти, коли і куди треба йти, щоб їх зняти. Не зайвим буде познайомитися з членами місцевого товариства любителів природи. Там завжди знайдеться людина, яка розповість Вам про види комах і місцях їх проживання.

Звички комах. Досвід проведення зйомок навчить Вас правильно оцінити обстановку і заздалегідь правильно підібрати об'єкт зйомки. У яскраві і сонячні дні слід шукати комах, які зазвичай відпочивають на верхівках рослин. Так Ви зможете уникнути відволікаючих тіней серед листя. З особливою увагою розгляньте фон і постарайтеся вибрати об'єкти, які буде добре видно на тлі густих стебел рослини. Це не завжди можливо, але як компроміс більш ретельно підберіть глибину різкості і трохи менше збільшення, в такому випадку Ви завжди зможете контролювати композицію, а згодом відкадрувати сам знімок.

У ясні та сонячні дні слід шукати комах сидять високо на стеблах рослин, і Вам не доведеться справлятися з густими тінями. У дуже яскраві і сонячні дні слід застосовувати довгофокусні об'єктиви з подовжувальними кільцями, що дасть Вам можливість збільшити робочу відстань від об'єкту зйомки до Вашої фотокамери. Це буває практичним у тих випадках, коли знімають великих комах.

Також слід приділити увагу суцвіттям зонтичних рослин, оскільки вони привертають дрібних комах і жуків. Рано вранці можна відвідати берега невеликих заплав або ставків, де можуть ховатися бабки.

Не слід обмежувати час зйомки серединою дня, коли температура навколишнього середовища буває вище всього. Можна відправитися на фотополювання рано вранці або ближче до вечора, коли полуденна спека трохи спадає. У такий час можна знайти комах, які будуть ставитися до Вашої присутності більш терпимо.

У похмурі дні, коли температура не дуже висока, можна пошукати серед наземної рослинності великих комах, які відпочивають, сховавшись в траві або серед листя. У такій ситуації нерідко можна скористатися штативом, тільки якщо Ви своїми рухами не помнете навколишню рослинність.

Адже варто зробити один невірний рух, і обраний Вами об'єкт зйомки зістрибне і сховається в навколишній рослинності. При більш високій температурі навколишнього середовища комахи стають більш активними, і підібратися до них непомітно буде складніше.

Робота з комахами, які влаштовуються на тривалий відпочинок на стеблах рослин, буде більш продуктивною, особливо в ті періоди часу, коли будете удосконалюєвати свою майстерність зйомки. Більшість досвідчених фотографів, які займаються зйомкою комах, скажуть, що вся справа в вмілому поєднанні спостереження і польовій майстерності зйомки.

Метелики. Метеликів, також як і багатьох інших комах, вабить до себе світло. Вони є відвідувачами садів, а деякі великі види, такі як бражник, дуже часто стають об'єктами полювання фотографів завдяки своєму привабливому окрасу.

Також яскраве світло, що падає з відкритого вікна ванної кімнати, в теплу вологу ніч, буде приманювати нічних метеликів та інших комах, які можуть стати об'єктом Вашої зйомки.

Гусениці. Гусениці метеликів більш обережні у своїй поведінці, ніж їхні дорослі родичі. Деяких гусениць час від часу вдається виявити по чистій випадковості, але більшість з них ховаються так, що їх рідко помічають. Ретельно розглядаючи листя та гілки невисоких дерев і чагарників, Ви зможете виявити найбільш поширені види.

Зйомка гусениць досить обтяжливе заняття. Варто їх потривожити, як вони відразу згортаються, і пройде чимало часу, перш ніж вони знову розгорнуться. У такій ситуації краще всього залишити їх у спокої, щоб вони заспокоїлися і влаштувалися якомога зручніше.

Бабки. Як правило, бабки вважаються найпривабливішими видами комах. Їх дивовижне веселкове розфарбування і майстерність пілотування особливо подобається багатьом людям.

Невелика водойма в Вашому саду неодмінно зацікавить найбільш поширені види бабок, але більшість цих комах вимагають специфічних умов проживання.

Найпоширенішими місцями, де Ви можете сфотографувати бабок, будуть болота, ставки та інші водойми. Ранній підйом і уважний огляд рослинності біля водойми досить часто дають можливість знайти відпочиваючих особин, які влаштувалися на нічліг напередодні ввечері.

Коники та цвіркуни. Як правило, це літні види комах, які зустрічаються в багатьох місцях проживання. Велику частину часу ці комахи проводять серед густої рослинності. Виявити їх простіше всього в теплі сонячні дні, коли самці починають «співати» і виводити свої трелі. Така деталь поведінки цих комах всім відома під назвою стрекотіння або стридуляції. Для кожного виду характерний тільки для них звук. З часом Ви самі зможете розпізнати комах по їх голосам. Щоб зробити гарний знімок Вам слід сполохати їх, і постарайтеся змусити їх вибратися на більш відкрите місце.

Для зйомки комах існує безліч способів зйомки, але на превеликий жаль, немає якогось конкретного способу, який би спрацьовував в будь-якій ситуації. Але завжди слід враховувати безліч факторів, такі, як розмір і звички комах. Також слід вважати на погодні умови, конкретний час, а також наявне у Вашому розпорядженні спорядження. Дуже важливо навчитися вести спостереження за поведінкою різних комах для того, щоб Ви могли зробити вдалі знімки.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *