Фотоспалах

Фотоспалах – це спеціальна лампа, за допомогою якої здійснюється миттєве освітлення об’єкту зйомки при фотографуванні.

Будова фотоспалаху

Основним робочим елементом фотоспалаху є спеціальна імпульсна газорозрядна лампа. Така лампа представляє собою запаяну скляну трубку, яка може бути прямою, дугоподібною, кільцевою або спіральною. Всередині така лампа наповнена інертним газом ксеноном. В обидва кінці такої трубки запаяні електроди, а ззовні знаходиться електрод запалювання. Це може бути смужка спеціальної струмопровідної мастики або шматок дроту. Іскровий розряд у лампі виникає за рахунок подачі на її електроди високої напруги. Джерелом такої напруги являється потужний конденсатор, який має здатність накопичувати електричний заряд. Через імпульсний трансформатор заряд подається на електроди імпульсної лампи. Величина високовольтного заряду сягає тисячі вольт. Такий високовольтний розряд іонізує інертний газ, який знаходиться в трубці. При цьому електричний розряд, який був накопичений в конденсаторі, розряджається. Під час розряду утворюється інтенсивний світловий спалах, сила світла якого сягає декілька сот тисяч свічок. По мірі спаду напруги на конденсаторі припиняється і сам імпульсний спалах. Після чергового спалаху конденсатор знову заряджається і система живлення імпульсної лампи готова до наступного спалаху.

До винаходу імпульсної лампи використовували хімічний фотоспалах. Самим поширеним був магнієвий фотоспалах.

Фотоспалахи поділяються на наступні категорії:

- Автоматичні, які об лаштовані власним датчиком, або датчиком вмонтованим у фотокамеру (TTL, Through The Lens),
- Автоматичні, які мають здатність вимірювати рівень освітленості під час основного спалаху, або за попереднім оціночним імпульсом (E-TTL, Evaluative),
- Неавтоматичні, які випромінюють заздалегідь встановлену кількість світла.

За можливістю працювати з фотокамерами різних виробників фотоспалахи можна поділити наступним чином:

- Універсальний фотоспалах з одним центральним контактом. Відносно недорогі і широко поширені. Але перед встановленням їх на фотокамери слід уважно прочитати інструкцію по експлуатації. Це зв’язано з тим, що багато фотоспалахів побудовані за схемами з комутацією високої напруги і встановлювати їх можна тільки на камери з механічним затвором. Потужність таких спалахів регулюється світлочутливим елементом, який вмонтовано у фотоспалах. На сучасні фотокамери ставити їх не можна, так як виникає загроза пошкодження системи електроніки камери високою напругою.
- Універсальний фотоспалах зі спеціальним роз’ємом, який можна підключати до фотокамер певного виробника тільки через спеціальний системний перехідник.
- Системні фотоспалахи. Це такі фотоспалахи які підходять тільки до фотокамер певних систем. Такі системні фотоспалахи дозволяють використовувати TTL або E-TTL, (P-TTL, S-TTL, I-TTL, D-TTL в залежності від системи), виміром рівня освітленості, а також іншими розширеними функціями.

По розташуванню по відношення до фотокамер фотоспалахи бувають:

- Спалахи не прикріплені до фотокамери. Вони надають можливість фотографу можливість змінювати умови освітленості в залежності від його задумів. Наприклад, щоб отримати м’яке освітлення, спалах потрібно направляти не безпосередньо на об’єкт зйомки, а на стелю, стіну або на відбиваючий екран, і при цьому отримати освітлення, яке більше всього буде нагадувати природне. Керувати такими фотоспалахами можна за допомогою кабельного з’єднання з фотокамерою, або бездротовим способом (ІК, що управляє спалахом по радіо). Такий варіант дає можливість одночасно керувати декількома фотоспалахами, з’являється додаткова можливість висвітлювати об’єкти зйомки з різних кутів, що дає можливість створити кращі умови освітлення в порівнянні з іншими спалахами.
- Закріплені на фотокамері. Такі спалахи набагато потужніші від фотоспалахів, які вбудовані у фотокамеру. Дають доволі плоске зображення з невеликими різкими тінями. Деякі з них мають можливість повертати головку до гори, а у деяких головка повертається у бік. Це дає можливість направляти світловий потік не на об’єкт зйомки, а на стелю чи відбиваючий екран. Також можна при цьому зменшити ефект червоних очей.
- Вбудовані у фотокамеру. Такі фотоспалахи не дуже потужні, але за рахунок близького розташування спалаху до осі об’єктиву дають трохи «плоске» зображення, майже без тіней, при цьому погано виділяється структура. Їх основна перевага полягає в тому, що вони завжди з фотокамерою і при цьому габарити та вага камери не збільшуються. Такі фотокамери добре використовувати при зйомках в яскравий сонячний день, в цьому випадку з’являється можливість підсвічування різких тіней від сонячного світла. Недоліком тут є те, що чим ближче спалах до оптичної осі фотокамери, тим більшим буде ефект червоних очей.
- Макроспалахи. При проведенні макрозйомки використовують фотоспалахи, які мають вигляд кільця. Також в таких випадках доцільно використати парну систему фотоспалахів, змонтованих на кронштейнах, які встановлюються безпосередньо на об’єктиві фотокамери. Фотоспалахи, які закріплені на фотокамері для проведення макрозйомки малоефективні, бо при цьому об’єктив фотокамери загороджує шлях світловому потоку фотоспалаху.

По можливості бездротового управління спалахи бувають:

- Такі спалахи здатні працювати в режимах як керуючому, так і керованому. Їх можна зустріти як серед універсальних, так і серед системних. Системні фотоспалахи дають можливість керувати, а також можуть бути керованими різними командами, а саме – з різними каналами управління можуть створювати групи спалахів, керувати потужністю імпульсу, визначати рівень освітленості об’єктів зйомки, можливістю спрацьовування по імпульсу провідного спалаху.
- Можуть працювати тільки в режимі керованому. В більшості випадків це системні спалахи середнього рівня. Можуть також в ручному режимі роботи використовуватися як керовані для універсальних фотоспалахів.
- Можуть працювати тільки в керуючому режимі. В більшості випадків це спеціалізовані системні управляючі фотоспалахи, які надають керований ІК-імпульс, але не дають основного спалаху. Також це можуть бути самі найпростіші спалахи, які своїм основним імпульсом мають можливість запускати керовані спалахи.

У деяких випадках як спалах можна використати стробоскоп. Це такий випадок, коли деякі фотоспалахи можуть працювати в режимах з пониженим по потужності імпульсом, коли довгий час відкритий затвор, і доволі низька загальна освітленість. Такий вид зйомки краще всього використати тоді, коли вам потрібно зафіксувати на кадрі фази руху об’єкту зйомки. Наприклад, як літак злітає у повітря.

Застосування спалаху

Фотоспалах найчастіше використовують через наступні причини:

- Недостатня освітленість. Цей момент найбільше всього служить причиною застосування фотоспалаху. В таких випадках об’єкт зйомки висвітлюється зі сторони фотокамери, і зображення зазвичай виходить «плоским», а рельєф та структура виділяються досить слабо. Коли ми будемо переміщати фотоспалах на якусь відстань, то самої проблеми це не вирішує, бо хоч з’являються тіні та рельєф, але тіні, в більшості випадків, виходять дуже різкими, з поганою обробкою деталей. В деяких випадках рятує становище той факт, коли недалеко від об’єкта зйомки знаходиться якась поверхня, яка здатна відбивати світло. Такою поверхнею може бути світла стеля або стіна приміщення, і в такому випадку, світло відбившись від такої поверхні, створює м’яке приємне світло.
- Підсвічування тіней. В тому випадку, коли ви проводите зйомку в яскравий сонячний день, то ми отримуємо дуже глибокі контрастні тіні. Використовуючи фотоспалах для підсвічування тіней маємо можливість пом’якшити їх, і зробити зображення більш м’яким та приємним. В таких випадках потрібно бути дуже уважним та обережним. Якщо у вашої фотокамери фокальний затвор, і при яскравому сонячному світлі тривалість витримки може виявитися такою, що затвор не відкриється повністю. Наприклад, в шторно-щілинному затворі при коротких витримках рухається щілина, і в такому випадку зі фотоспалахом знімати неможливо, бо світло від спалаху потрапить тільки на якусь частину кадру. Сучасні фотоспалахи компенсують такий недолік, бо вони мають змогу виробляти велике число слабких імпульсів.
- При зйомках проти дуже яскравого заднього освітлення спалах дає можливість зробити підсвітку переднього плану. Як приклад, коли чоловік стоїть проти яскравого вікна.
- Репортажна та спортивна зйомка. Коли проводиться зйомка предметів, які дуже швидко рухаються, спалах дає можливість знімати з дуже короткими витримками. Це в тих випадках коли тип затвору фотокамери дозволяє робити знімки з такими короткими витримками із фотоспалахом. В таких випадках ми маємо можливість боротися зі «змазуванням» предметів, які дуже швидко переміщаються.
При роботі в студії застосовуються комбіновані освітлювачі, до складу яких входять джерела постійного «модульованого» світла та потужний фотоспалах , які дають можливість фотографу правильно оцінити картину освітлення.

Параметри

Основний параметр фотоспалаху – це провідне число, відстань, на якій досягається нормальне освітлення при чутливості плівки 130 од. ГОСТ (140 ISO; 180 Дженерал Електрик, 110 Вестон, 22-23 DIN) і при значенні числа діафрагми рівному 1.

У випадку, коли чутливість плівки змінюється вдвічі, то провідне число змінюється в 1,4 рази.

Придбати недорогий та функціональний фотоспалах можна в китайському Інтернет-магазині Aliexpress.


One thought on “Фотоспалах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *