Як вибрати об’єктив

Ну ось нарешті збулася ваша заповітна мрія і ви стали власником цифрової дзеркальної фотокамери. Ну або ще тільки мрієте про неї. Але тим не менше, перед вами обов'язково виникне проблема - скільки об'єктивів буде потрібно для неї, і як вибрати саме такі , які більше всього будуть потрібні вам. Ця стаття надасть вам посильну допомогу в тому, як саме вибрати необхідний об'єктив.

Звісно в першу чергу ми звертаємося до Інтернету, але відкривши сайт виробника, чи продавця фототехніки вас відразу вразить величезна кількість незрозумілих для вас літер та цифр у назвах об'єктивів. Але це все вже не так страшно, коли ви будете знати їх призначення. Існує п'ять параметрів, на які новачкам потрібно в першу чергу звернути свою увагу при виборі об'єктива, а саме:

- байонет
- діафрагма
- фокусна відстань
- стабілізація зображення
- розмір матриці фотокамери
- зум або фікс-об'єктив

Кріплення об'єктива (байонет)

Байонет - це такий спеціальний вузол, або система кріплення, при допомозі якого об'єктив встановлюють на фотоапарат. На це потрібно звернути свою увагу, адже більшість фірм, які займаються виробництвом фотооптики, мають свої особливі конструкції байонета. Так об'єктив Canon ніколи не підійде до фотокамери Nikon.

Такі фірми як Tokina, Tamron, Sigma, що займаються виробництвом об'єктивів, на замовлення фірм виготовляють об'єктиви з різними типами байонетів, які підходять тільки до фотокамер конкретного виробника.

Діафрагма

Діафрагма дуже важливий параметр, на який потрібно звертати увагу при виборі об'єктиву. Це такий пристрій у фотокамері, який дає можливість змінювати кількість світла, яке буде проходити через об'єктив. Також вона показує співвідношення яскравості оптичного зображення об'єкта, який ми знімаємо до яскравості самого об'єкта, а також дає можливість встановлювати необхідну глибину різкості.

Значення діафрагми вказуються різними показниками. Наприклад, F4, f/4, 1:4, але всі ці показники означають те саме, і чим менше число, тим більша діафрагма, тобто здатність її пропустити більше світла через об'єктив.

Стандартні значення діафрагми мають такі показники - f/0,7; f/1; f/1,4; f/2; f/2,8; f/4; f/5,6; f/8; f/11; f/16; f/22; f/32; f/45; f/64 і вони показують збільшення або зменшення освітленості оптичного зображення об'єкта у два рази. Наприклад, об'єктив при значенні діафрагми f/1 пропускає у два рази більше світла, ніж об'єктив при значенні діафрагми f/1,4.

Здатність діафрагми пропускати різну кількість світла створює різні можливості у процесі зйомки. Так наприклад, роблячи зйомку в приміщенні без спалаху, або при низькій освітленості, діафрагма дає можливість регулювати глибину різкості, бо чим більше буде відкрита діафрагма, тим меншу глибину різко зображуваного простору вона дає.

Фокусна відстань

Вибираючи об'єктив в першу чергу необхідно звернути увагу на його фокусну відстань. Ця характеристика показує, що це є відстань від площини плівки або матриці до головної задньої площини оптичної площини об'єктива при його фокусуванні на нескінченність. Відношення фокусної відстані до діагоналі матриці характеризує кут огляду, який досягається при допомозі даного об'єктиву. Чим менше значення фокусної відстані, то тим більший ми будемо мати кут огляду. Для сучасних зум-обєктивів у їх технічних характеристиках вказують два значення фокусної відстані - найбільшу та найменшу, які забезпечує даний об'єктив.

Через широку поширеність плівкового формату "35мм", об'єктив характеризують так званою "еквівалентною фокусною відстанню" (ЕФВ). Для плівкових та цифрових фотокамер, які мали так звані повнокадрові матриці (тобто розмір плівкового кадру дорівнює розміру матриці) еквівалентна фокусна відстань і є фокусною відстанню. Цифрові матриці, які мають діагональ меншу ніж у плівки, для забезпечення такого самого кута зору, справжня фокусна відстань об'єктивів буде пропорційно менша. Залежно від фокусної відстані, об'єктиви класифікуються наступним чином:

- Якщо фокусна відстань менша від діагоналі матриці, то такі об'єктиви прийнято називати короткофокусними або ще ширококутними, бо вони дають можливість розширити поле зору в порівнянні з "нормальними", але при цьому розміри об'єктів у кадрі зменшуються.
- Якщо фокусна відстань буде приблизно рівною діагоналі матриці, то така фокусна відстань називається нормальною і прийнято вважати, що в таких випадках кут зору (45 градусів) повністю відповідає можливостям людського ока.
- Якщо фокусна відстань буде більшою від діагоналі матриці, то такі об'єктиви називають довгофокусними або телеоб'єктивами, бо вони дають значно більше наближення до об'єкту зйомки у порівнянні з "нормальними", але в таких випадках кут зору зменшується.

Стабілізація зображення

Стабілізація зображення - це така технологія, яка здатна механічно компенсувати власні кутові рухи фотокамери, щоб не допустити змазування зображення при великих витримках. Така система стабілізації не розрахована на компенсацію руху об'єктів зйомки, але в багатьох випадках служить заміною штатива. За останні роки всі виробники фототехніки використовують системи стабілізації зображення. Але кожен виробник має свої розробки. Так Samsung, Nikon, Canon, та Panasonic систему стабілізації вмонтували в об'єктиви, а Olympus та Pentax систему стабілізації зображення розмістили в самій фотокамері. А така фірма як Sony у дзеркальних фотокамерах Alpha систему стабілізації розміщає у корпусі (Super Steady Shot), а для фотокамер Nex систему стабілізації зображення розмістили у об'єктиві (Optical Steady Shot). Система стабілізації зображення дуже корисна в телеоб'єктивах.

Система стабілізації зображення значно зменшує "тремтіння", яке виникає при зйомці в умовах низького освітлення або коли ви використовуєте довгофокусні об'єктиви. І якщо у вашій фотокамері відсутня система стабілізації зображення, то вам необхідно придбати об'єктив, який має таку систему, і в першу чергу це стосується телеоб'єктивів.

Системи стабілізації мають відповідні маркування і при виборі об'єктива на них потрібно звертати свою увагу, бо різні виробники мають свої маркування. Таке маркування буде виглядати наступним чином:

- Panasonic, Samsung - Optical Image Stabilization (OIS)
- Canon - Image Stabilization (IS)
- Sony - Optical Steady Shot (OSS)
- Nikon - Vibration Reduction (VR)
- Tamron - Vibration Control (VC)
- Sigma - Optical Stabilization (OS)

Розмір матриці фотокамери

Більшість дзеркальних цифрових фотокамер, які доступні широкому колу фотолюбителів, обладнані не повнокадровою матрицею (24 х36), а матрицею АРS-С (16,7 х25,1). А фотокамери такого самого рівня від Olympus та Panasonic об лаштовані матрицями формату "Чотири третіх" (13,5 х18).

Основні світові виробники фототехніки випускають ряд об'єктивів пристосованих для АРS-С. Виняток становлять тільки Olympus та Panasonic. Маркуються матриці наступним чином:

- Sony - DT
- Nikon - DX
- Pentax - DA
- Canon - EF-S
- Tokina - DX
- Tamron - Di-II
- Sigma - DC

Зум або фікс-обєктив

За показниками фокусної відстані всі об'єктиви поділяються на "фікс" та "зум".

Фікс - це об'єктив у якого фіксована фокусна відстань, яка не регулюється.

Зум, або трансфокатор, чи варіооб'єктив - це об'єктиви у яких фокусну відстань за вашим бажанням можна змінювати.

Зум-об'єктиви останнім часом здобули велику популярність, бо вони більш універсальні, і з появою зум-об'єктивів фікс-об'єктиви починають втрачати свої позиції серед фотоаматорів. Але фікс-об'єктиви все ж мають ряд переваг перед зум-об'єктивами, бо вони легші, менші, швидші, мають досить велику діафрагму і можуть давати більш чітке зображення. Такими перевагами користуються професійні фотографи, для яких якість стоїть на першому місці. Адже вирішуючи нестандартні завдання, фотографу доводиться застосовувати різноманітні художні прийоми.

І на закінчення, ви вже познайомилися з різноманітними характеристиками об'єктивів і велика кількість різних параметрів вже не лякає вас. Тепер за вами залишилося тільки одне - вибрати собі об'єктив, який буде вам необхідний у першу чергу, щоб ви могли робити гарні та досконалі знімки.

Вибрати та недорого купити об'єктив можна в китайському Інтернет-магазині Aliexpress.


6 thoughts on “Як вибрати об’єктив

  1. Досить доступно як для не тєхнаря )) Дякую!!

  2. вартувало б додати можливо про те що нові всі обєктиви мають напилення для захисту від бліків, а старіші виготовлювалися під плівку і flare control в них значно гірший, та і картинка в майже усіх нових світліша.

  3. Чи на всіх об’єктивах пишуть їх Еквівалентну фокусну відстань, чи реальну (відповідно до розмірів матриці)?

  4. подскажите обьектив Nikon AF-S 55-200 mm f/4-5,6 G VR DX SWM нормальный и если нет какой лучше?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *