Як вибрати фотоспалах

Якщо Ви займаєтеся фотографією та приділяєте їй багато уваги, то Ви будете намагатися якомога більше придбати різного виду додаткового обладнання, яке в подальшому буде допомагати Вам для проведення фотозйомок. До числа таких аксесуарів відноситься зовнішній спалах. Зовнішній спалах надає можливість проводити зйомки і отримувати кадри високої якості. І тому, перед Вами постає питання - який спалах найбільше підійде Вам? Ми постараємося розповісти про найважливіші робочих характеристиках різних фотоспалахів, на які слід звернути свою увагу при покупці спалаху.

Купуючи будь-яку річ, завжди слід спочатку познайомитися з її технічними характеристиками. Правильне розуміння таких характеристик надасть Вам можливість розібратися в модельному ряду спалахів, а для себе підібрати підходящий спалах.

Провідне число. Цей показник є основною характеристикою будь-якого спалаху, так як він показує її максимальну потужність світлового потоку. Провідне число показує Вам на якій максимальній відстані в метрах можна отримати добре експонований кадр при ISO 100 і діафрагмі 1. Коротше кажучи, чим більше буде провідне число, тим більшою буде максимальна потужність спалаху.

TTL. Цей показник служить характеристикою технології, по якій фотокамера заміряє експозицію і відповідно виставляє розмір потужності спалаху, щоб отримати правильно експонований кадр. Дуже часто спалах робить попередній імпульс перед зйомкою кадру, щоб правильно оцінити ступінь освітленості об'єкта зйомки.
Виробники різного роду аксесуарів для фототехніки постійно вдосконалюють і впроваджують у виробництво свої персональні напрацювання для поліпшення показника TTL. Так, наприклад, Canon використовує систему E-TTL, а Nikon i-TTL.

Автоматичний зум. При роботі з зумом фотографу часто доводиться змінювати фокусну відстань. З метою узгодження зміни фокусної відстані спалаху, вони оснащуються автоматичним зумом. Такий зум представляє собою розсіюючу лінзу, розташовану перед лампою спалаху. При переміщенні вона змінює розсіювання світла.
Тому при використанні зума, спалах має можливість зосередити свій імпульс в самому центрі кадру що знімається, або надавати більше освітленості. А це говорить нам про те, що спалах буде автоматично підлаштовуватися під кадр будь-якого виду, який Ви будете знімати.

Мінімальний час перезарядки. Ця характеристика вказує нам про час перезарядки спалаху при використанні нових АА батарей. Вона буде особливо важливою, якщо Ви запланували проводити зйомку репортажів, при якій швидкість перезарядки спалаху буде визначати чи зможете Ви вчасно завершити зйомку кадру.

Контроль експозиції. Цей показник надає Вам доступні режими зйомки для спалаху. Це в першу чергу буде - уникнення ефекту «червоних очей», повільна синхронізація, синхронізація по задній шторці, блокування потужності спалаху, автоматична високошвидкісна синхронізація FP і ще ряд інших показників.

Поворотна головка. Вона дає можливість змінювати напрямок світлового потоку. Ця характеристика показує нам на те, що Ви зможете направляти головку спалаху в різні боки.

Зазначені вище характеристики вважаються основними для всього ряду спалахів. Але в залежності від моделі деякі спалахи мають в своєму арсеналі такі додаткові можливості як тестування попередніх спалахів, пробне спрацьовування що моделює світло, додаткове освітлення АФ і ще ряд інших фішок.
Ознайомившись з головними характеристиками спалахів ми переходимо до питання вибору конкретної моделі фотоспалаху.

Практично всі існуючі моделі спалахів можна розділити на три основні категорії:

1. Бюджетні моделі. Вартість таких моделей коливається в межах 100-150 доларів США (а китайських – навіть і 20-30 доларів) і не представляє собою особливого інтересу. Суть полягає в тому, що в більшості моделей цього ряду відсутня можливість повороту головки спалаху. А це говорить нам про те, що Ви не зможете направити потік світла в сторону стелі або убік. Тому виходить так, що такий спалах практично не відрізняється від вбудованого в фотокамеру, окрім потужності.

Canon Speedlite 270EX II

2. Напівпрофесійні спалахи. Якщо Ви поставили собі за мету зробити відмінні кадри на вечірках друзів або сімейних святах, то в такому випадку Вам знадобитися напівпрофесійний спалах. Такий спалах дасть Вам можливість зробити хороші та якісні знімки. Завдяки тому, що ваша модель має можливість повороту головки спалаху, Ви завжди зможете направити потік світла від спалаху в стелю або вбік, а її потужності буде цілком достатньо, що добре освітити весь кадр. Серед напівпрофесійних спалахів фірми Canon Вам підійде модель SpeedLite 430EX III, а у Nikon - Speedlight SB-500. Також в ряду спалахів є й дешевші моделі інших виробників, наприклад Yongnuo.
Але в більшості випадків виходить, що фірмові спалахи Canon та Nikon показують більш стабільну і ефективну працездатність.

Canon Speedlite 430EX III

3. Професійні спалахи. Категорію таких спалахів, з цілком зрозумілих причин, у своїй роботі використовують професійні репортажні фотографи. Такі спалахи мають велику потужність і швидко перезаряджаються, що дуже важливо при зйомках репортажу. Серед таких спалахів ми можемо відзначити у Nikon спалах Speedlight SB-910 та SB-5000, а у Canon - Speedlite 600EX-RT.

Canon Speedlite 600EX-RT

Якщо бюджет Ваш не дозволяє придбати оригінальний фотоспалах, раджу звернути увагу на деякі китайські моделі, які можна замовити в Інтернет-магазині Aliexpress: для Canon це Yongnuo YN-568EX II (коштує приблизно 100 доларів) та Meike МК-950 Mark II (коштує приблизно 50 доларів). Обидві моделі, до речі, мають підтримку TTL. Там же ж на AliExpress можна підібрати модель і для Нікона. По ціні така техніка в рази дешевша, а по функціоналу практично не поступається професійним фотоспалахам.

Meike МК-950 Mark II   Yongnuo YN-568EX II

До особливої категорії відносяться макроспалахи. Любителям (і професіоналам) макрозйомки знадобиться саме такий тип спалаху. Перевагою макроспалаху є те, що його можна кріпити безпосередньо на об'єктив, при цьому світло від спалаху буде йти безпосередньо на об'єкт зйомки. У тих випадках, коли використовують звичайну спалах, то світло буде надходити зверху об'єктива фотокамери. І якщо Ви будете знімати досить маленький об'єкт, то світло від спалаху може недостатньо висвітлити його та при цьому у Вас на кадрі можуть виходити некрасиві тіні. Макроспалах ж завжди зможе підсвітити всі тіні на об'єкті зйомки і у Вас вийти досить цікава фотокомпозиція.

макроспалах

З усього сказаного, ми можемо зробити висновок, що Вам необхідно чітко знати що Ви будете знімати, і для якої мети Ви будете підбирати необхідну модель спалаху. Щоб максимально використовувати всі можливості спалаху, необхідно використовувати при роботі з нею різні види відбивачів та розсіювачів.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *