Як фотографувати в театрі

Театр, як вид одного з мистецтв, має в своєму контингенті дуже багато прихильників. І дуже часто, ці прихильники мають бажання відобразити на фотографіях самі яскраві моменти театрального дійства. В сферу театральної зйомки входять театр, цирк, балет, музикальні концерти, а також виступи вуличних артистів. В цій статі постараємося розглянути ряд складних моментів, які фотограф може зустріти під час проведення своїх зйомок.

Збираючись провести зйомку в театрі чи на будь-якому виступі необхідно пам’ятати про ряд основних моментів. В першу чергу, це буде допуск до проведення фото сесії. Добре відомо, що будь-яке театральне дійство являється результатом творчої роботи режисера, артистів, художників та ще багатьох діючих осіб. Через це будь-яка постановка, театральна чи циркова вистава або будь-який концерт, захищені авторським правом. Через таку обставину, якщо Ви почнете поводити зйомку не питаючись дозволу, то Ви повинні бути готовим до того, що в будь-який момент Вам можуть заборонити проведення зйомки. Це, так би мовити, в кращому варіанті, а гіршому Вас просто виведуть із залу і організатори театрального дійства мають на це повне право.

Заборона на проведення фотозйомки, як правило, діє в академічних театрах, концертах музикальних зірок, в кабаре та нічних клубах. В більшості випадків в кабаре та нічних клубах відвідувачів заздалегідь попереджують про заборону проведення зйомки, а щоб у фотографа не виникло бажання зробити пару знімків, просять залишити фотокамеру до кінця проведення вистави. Не всюди та не завжди фотозйомка находиться під забороною. Так в готелях на курортах дозволяється знімати різні шоу, організовані спеціально для туристів. Так само це відноситься до спеціальних етнографічним костюмованим шоу та карнавалів.

Дозвіл на проведення фотозйомки слід заздалегідь, до початку театральної вистави. Але коли Ви не отримали такого дозволу, а зробити все ж пару знімків дуже хочеться, то це можна зробити таємно, не попадаючи в поле зору обслуговуючого персоналу, і завжди Ви повинні передбачити шляхи відходу, якщо Вас все ж засікли на проведенні зйомки.

Для кожного фотографа ключовим моментом являється отримання дозволу на фотозйомку, і якщо фотограф отримав такий дозвіл, то можна вважати, що половина справи зроблена. Другим важливим моментом театральної зйомки являється поведінка самого фотографа. Фотограф повинен пам’ятати про те, що крім нього, який намагається виконати свою роботу, на виставі присутні прості глядачі, які прийшли відпочити та подивитися на виставу. Фотограф під час своєї роботи не повинен заважати присутнім на виставі глядачам, він повинен найти зручне місце, щоб нікому не заважати. І завжди таке місце може бути якомога ближче до сцени, де фотограф може своїм тілом загородити зону обзору іншим глядачам. Будьте завжди ввічливим зі всіма, особливо з представниками адміністрації залу.

Обладнання. В більшості випадків класичні театральні вистави, так і драматичні вистави, опера та балет відбуваються при неяскравому або напівтемному освітлені. В такій ситуації головним помічником фотографа буде штатив. Ні в якому разі не використовуйте при зйомці бліц лампу, бо вона може своїми яскравими спалахами порушити освітлення на сцені, яке передбачили постановники вистави. Крім того, спалах буде заважати глядачам в залі та акторам на сцені.

Через це ми можемо зробити для себе висновок – в театрі можна знімати використовуючи високочутливу плівку або цифрову камеру, яка дає змогу виставити високі показники чутливості. Для цифрової фотокамери найбільше будуть підходити показники ISO 400 або 800, а в деяких випадках цей показник може бути іще більшим.

Як не здається дивним, але розташування фотографа якомога ближче до сцени не зовсім зручне. Це пов’язано з тією обставиною, що висока сцена може перекривати ноги акторів, або будуть заважати акустичні колонки. Самим найкращим місцем для зйомки вважається середина партеру та по центру глядацького залу, тобто на самому центральному проході. І через це самим зручним об’єктивом для роботи фотографа буде об’єктив із зумом 80-200 мм.

В обов’язковому порядку кожен фотограф повинен мати при собі невеличкий ліхтарик, щоб в темноті можна було перевірити свої установки на фотокамері. Також фотографи мають в своєму арсеналі шумопоглинаючі бокси для зйомки музичних вистав опер та балетів. Представте собі, що в залі лунає тиха та ніжна мелодія балерина приймає виразну позу, і раптом в тишині залу лунає – клац! клац! клац! Це «високопрофесійний» фотограф натиснув на спускову кнопку своєї фотокамери. І не потрібно дивуватися, якщо після такої зйомки Вас попросять покинути глядацьку залу відразу після першої дії. І Ви ніяким чином не намагайтеся виправдатися перед адміністрацією театру, що Ви в нічому не винні, що це таким чином знімає фотокамера. Щоб уникнути такої ситуації Вам необхідно придбати або самому пошити звукопоглинаючий чохол, а вже з ним можете сміливо знімати.

Світло та композиція. При театральних постановках завжди створюються складні ситуації з освітленням. В зв’язку з такою обставиною деколи здається, що світло занадто яскраве. Все це стається через те, що око фотографа, яке вже встигло адаптуватися до темноти може помилятися. В такому випадку слід скористатися камерою з точковим заміром. Якраз зйомка театрального дійства являється яскравим прикладом застосування заміру експозиції по точці. Фотографу досить часто складно визначити інтенсивність освітлення театральної вистави. Якщо по краях сцени досить темно, а самому центрі можна побачити світлові плями, і при цьому згори б’є освітлення з потужним світловим потоком. Можна побачити навколо артистів темноту та морок, але при цьому їх обличчя, в більшості випадків, добре освітлені. І якщо Ви будете визначати експозицію по всій сцені або по центру кадру, то помилки в такому випадку не уникнути. Як правило, на Вашому кадрі добре буде видно тільки декорації на сцені, а от обличчя акторів перетворяться в білі плями. Щоб такого не відбулося при Вашій зйомці, зробіть заміри точкою по яскравим обличчям і знімайте фрагмент вистави в ручному режимі. Як тільки освітлення зміниться, то фотографу доведеться робити заміри знову, і така ситуація буде відбуватися упродовж всієї вистави.

Якщо Ви будете знімати балет, то до складної ситуації з освітленням додасться ще прискорений рух артистів та різні стрибки. Це нагадує ситуацію при спортивній зйомці, коли будуть потрібні короткі витримки. Фотографи, які знімають балет, буквально ловлять мить, коли артисти завмерли в одній із виразних поз, і знімає якраз ці короткі моменти. В інших випадках можлива зйомка з проводкою або з «художньою» змазкою самого кадру. В любому випадку не завжди дії акторів на сцені визначають чи вдався фотографу знімок або ні, визначним фактором для гарного кадру може виявитися якраз театральне освітлення.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *