Як фотографувати у темряві

Проводити зйомку у темряві досить складно, бо з настанням сутінків, а потім темряви, освітлення слабшає і оточуюче середовище починає видаватися монохромним, а небо стає чорного кольору. Хоча варто відзначити, що насправді відтінки нікуди не зникають, а причина в тому, що наші очі вже не можуть їх вловити. Цифровий фотоапарат та фотоплівка на це здатні - тільки їм для цього потрібний деякий час для експонування, і ви зможете отримати кадри на яких відображено різноманітні картини, освітлені тьмяним сяйвом нічного неба.

Зрозуміло, що у ясну місячну ніч рівень освітленості буде значно більшим, ніж коли небо буде затягнуте хмарами, а поява місяця буде впливати на експозицію так само, як світло сонця, що виходить з-за хмар. А взагалі різниця між днем та ніччю полягає тільки в інтенсивності освітлення. Якщо ви добре виставите значення діафрагми та витримки, то деколи неможливо відрізнити коли був зроблений кадр. Єдиними ознаками таких фотографій будуть розмиті з-за вітру крони дерев та довгі треки на небі, викликані яскравими зірками внаслідок обертання Землі.

В більшості випадків правильна зйомка досягається шляхом проб та помилок. Ви можете використати режими діафрагми та залишити витримку за показниками вашого вмонтованого фотоекспонометра. Ряд дзеркальних фотокамер здатні опрацьовувати доволі тривалі витримки, набагато більші ніж ви зможете вибрати в ручному режимі. Якщо такий спосіб не буде працювати, то вам необхідно буде встановити на фотоапараті ручну витримку "В" і відкрийти затвор камери на 60 хвилин при значенні діафрагми f/8 ( для плівки 100 ISO). Якщо на небі буде повний місяць, то світла буде 2 - 4 рази більше, і при такій самій витримці потрібно буде встановити діафрагму на показниках f/11 або f/16. Звісно, що такі параметри можуть слугувати в якості відправної точки, і відповідно результат зйомки навряд чи буде гарним з першого разу. Ви повинні бути готовими до того, щоб повернутися до зйомки на наступний день, або в крайньому випадку - продовжуйте знімати до самого ранку, роблячи по декілька дублів з різними параметрами зйомки. Проводячи брекетинг старайтеся змінювати тільки значення діафрагми, а саму витримку залишайте незмінною, щоб ви змогли встигнути зробити якомога більше кадрів, і при цьому не посилювати ефект Шварцшильда.

Для нічних зйомок можна використовувати будь-який ландшафт. Але краще всього виходять сцени з великою кількістю води, так як велика витримка перетворює її в м'який серпанок. Досить цікаво будуть виглядати висока трава, а також крони дерев, які приводяться в рух поривами вітру.

На зйомку слід приїжджати заздалегідь, коли денне світло дозволяє бачити все, що ви будете робити. Поки зображення добре видно у видошукачі, побудуйте композицію свого майбутнього кадру, обов'язково впевніться у відсутності нахилу лінії горизонту, а також наведіть різкість, бо вночі зробити такі дії буде досить складно. Бажано мати при собі потужний ліхтарик. Він дасть вам можливість розглядати кнопки управління фотоапаратом та його дисплей, крім того він знадобиться для освітлення на зворотній дорозі додому.


One thought on “Як фотографувати у темряві

  1. гарна стаття, особисто мені дуже подобається фотографувати нічні зі штатива, ці фото майже завжди незвичайні !

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *