Для чого потрібні світлофільтри і як ними користуватися?

Світлофільтри у фотографії застосовуються досить давно. Робота будь-якого світлофільтру заснована на відсіканні певного типу світлових променів.

світлофільтр

З усього різноманіття світлофільтрів у цифровій фотографії найбільш широке поширення одержали три типи:

- ультрафіолетові світлофільтри;
- поляризаційні світлофільтри;
- нейтральні світлофільтри.

Ультрафіолетовий світлофільтр (УФ або UV - Ultra Violet) найчастіше використовується для захисту зовнішньої лінзи дорогих об'єктивів від подряпин, забруднень і попадання пилу всередину об'єктива. Однак, крім захисних функцій, такий фільтр також відсікає деяку кількість ультрафіолетових променів (прибирає зайву блакить) і робить знімок контрастнішим. Це особливо помітно при зйомці високо в горах або на березі моря.

Тут слід зауважити, що матриця сучасного цифрового фотоапарата вже має вбудований світлофільтр UV і, на відміну від плівкового фотоапарата, ефект від застосування зовнішнього UV світлофільтру не настільки очевидний. Більшою мірою недорогі UV світлофільтри застосовується для захисту дорогого об'єктива.

Поляризаційний світлофільтр («полярик») призначений для зменшення відблисків і віддзеркалень від неметалічних поверхонь. Крім зменшення відбиттів, поляризаційний світлофільтр посилює кольори. Наприклад, під час пейзажної фотозйомки в сонячний день поляризаційний світлофільтр робить небо синішим, хмари білішими, а зелень більш соковитою.

При використанні поляризаційного світлофільтру слід враховувати, що його слід налаштувати перед зйомкою, повертаючи на кут від 0 до 90°. Для досягнення максимального ефекту посилення кольору кут повороту поляризаційного світлофільтру зазвичай становить 90°, а для максимального видалення віддзеркалень і відблисків кут повороту поляризаційного світлофільтра становить 30°-45° у залежності від характеристик поверхонь.

Поляризаційний світлофільтр впливає на експозицію знімка, зменшуючи світлосилу об'єктиву приблизно на 1,5-2 кроки. Через це автофокус фотокамери може давати збої.

Існують два типи поляризаційних світлофільтрів: круговий та лінійний.

Світлофільтр з круговою поляризацією (Circular Polarizer Filter - CPL) зазвичай використовується в автофокусних фотокамерах, але коштує дорожче поляризаційного світлофільтра з лінійною поляризацією.

Світлофільтри з лінійною поляризацією (LPL - Linear Polarizer Filter) не дозволяють датчикам автофокуса працювати нормально, тому їх можна застосовувати тільки в ручному режимі фокусування.

Оскільки поляризаційний світлофільтр обертається при налаштуванні, застосовувати його можна тільки з об'єктивами, які мають так зване внутрішнє фокусування - коли зовнішня лінза не обертається в процесі наведення на різкість. Використовувати поляризаційний світлофільтр з більшістю «кітових» об'єктивів з обертовою передньою лінзою практично неможливо. Проте можна купити поляризаційний світлофільтр з рухомою оправою - у цьому випадку під час фокусування вам потрібно буде лише легенько притримати оправу світлофільтра.

Нейтральний світлофільтр зменшує кількість світла, яке надходить в об'єктив, не впливаючи на контраст, кольори, відображення і відблиски. Нейтральні світлофільтри відрізняються своєю щільністю і позначають буквами ND (Neutral Density filter). Чим вища щільність нейтрального світлофільтра, тим менше світла потрапляє в об'єктив. Найпоширеніші нейтральні світлофільтри дозволяють зменшити світловий потік, що надходить в об'єктив фотоапарата від 1 до 4 ступенів експозиції.

Придбати світлофільтри усіх згаданих вище типів можна в Інтернет-магазині Aliexpress.

Фотографу-початківцю зазвичай не дуже зрозуміло, для чого потрібні такі фільтри, адже головна проблема при фотозйомці – це нестача світла. Однак є багато моментів, особливо у фотографуванні пейзажів, коли фотограф хоче застосувати довгу витримку для отримання різних ефектів, але не може це зробити через досить яскраве сонячне освітлення.

Світлофільтри зазвичай мають металеве кільце з різьбою і просто накручуються на оправу об'єктива. Це легко зробити на дзеркальних фотоапаратах, оскільки оправа об'єктивів для дзеркальних камер зазвичай має різьблення для нагвинчування світлофільтра. Розмір різьби під світлофільтр можна знайти на маркуванні об'єктива або в інструкції.

Також існують світлофільтри, які встановлюються у спеціальний утримувач, який кріпиться на об'єктив, а також такі, що призначені для установки на джерело освітлення.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *