Десять прийомів, які допоможуть зробити пейзажні фотографії кращими

Пейзажна фотографія – один з найпопулярніших жанрів, і фотографи, які працюють з ландшафтами, намагаються зробити знімки захоплюючими та унікальними. У цій статті зібрано десяток прийомів, які допоможуть фотографам покращити свої результати у пейзажній зйомці.

пейзажне фото

1. Композиція

Композиція – ключ до найкращого результату в пейзажній зйомці. Якщо Ви не знаєте, з чого почати, відштовхуйтеся від фундаментального «правила третин». Потрібно добре продумати передній план і фон. Постарайтеся створити гармонію між ними, що завжди привертає й утримує увагу глядача.

2. Використовуйте хороший ширококутний об'єктив

При зйомці пейзажів дуже важливо попередньо розвідати обстановку. З'ясуйте, де саме піднімається вранці сонце, як тіні переміщаються у різний час доби. Врахуйте, що рано вранці і пізно ввечері тіні ефектно подовжуються – буде цікаво обіграти це на знімку. А ширококутним об'єктивом можна захопити більше простору, включити в сцену різноманітні деталі. Він створює унікальну перспективу, яка наближає глядача до місця зйомки, робить фото більш реалістичним.

3. Завжди уявляйте собі те, що хочете отримати на знімку

Перед тим, як встановити фотокамеру на «місці події», подумки уявіть собі результат. Зробіть кілька знімків з рук, щоб чіткіше уявити картинку, порухайтеся, опустіться на коліна, щоб зрозуміти, як виглядає сцена з різних точок зору. До того ж, це допоможе вірно виставити налаштування камери.

Знімайте до тих пір, поки остаточно не переконаєтеся, що в композиції добре збалансовані передній та задній плани, обрані оптимальні параметри фотокамери. Після цього можна встановлювати штатив.

4. Зйомки в режимний час

Красу пейзажної фотографії часто визначає один ключовий фактор – освітлення. Від того, о котрій годині Ви знімаєте, залежить настрій та якість кадру. М'яке світло другої половини дня або яскраві світанки, захоплюючі барви заходу – це найкращий час для роботи на природі.

Не завжди можливо захопити особливе «світіння» неба і землі, золотаве або вечірньо-сутінкове, але якщо у Вам це вдасться – результат не розчарує. Якщо очікування світанку не вписується у Ваше уявлення про вихідний, не турбуйтеся – є багато способів зробити красиві пейзажні фото протягом дня.

5. Використання фільтрів

У більшості фотографів-пейзажистів у рюкзаку з апаратурою знайдеться кілька фільтрів. Існує багато способів їх використання, але в ландшафтній фотографії важливі дві основні характеристики:

- здатність прибирати відображення і неприємне «блікування», збільшувати інтенсивність кольорів, насиченість і контрастність – ефект добре помітний, наприклад, при зйомці чистого блакитного неба;
- можливість для фотографа використовувати довгі витримки: нейтральні фільтри зменшують кількість світла, що потрапляє на об'єктив, а значить, сприяють збільшенню часу витримки – в результаті Ви отримаєте сюрреалістичні хмари, воду, схожу на молоко та інші ефектні деталі.

6. Знімайте при мінімальних ISO

Привабливість ландшафтної зйомки полягає ще й у тому, що Ви можете планувати «декорації» і виставляти налаштування не поспішаючи. Фіксування ISO на мінімальних значеннях – спосіб домогтися більшої чистоти зображення, свободи від цифрових шумів. Також на низькому ISO можна розширювати діапазон витримки.

7. Зйомка на мінімальній діафрагмі

Зйомка на мінімальній діафрагмі дає можливість збільшити глибину сцени. Щоб пейзажні знімки вийшли гарними, чіткими – переконайтеся, що вся сцена знаходиться у фокусі. Цього можна досягти, якщо виставити значення діафрагми F/8 або F/16. Глибина різкості при цьому буде максимальною. Зосередьтеся на одній третині сцени, щоб забезпечити ефектний та чіткий перехід від переднього плану до горизонту.

8. Перевірка балансу білого

Перед роботою переконайтеся, що налаштування балансу білого камери виставлені вірно, а якщо сумніваєтеся у собі – використовуйте автоматичний режим. Також варто пам'ятати, що при зйомці в RAW-форматі можна виставити баланс білого під час постобробки фотографій.

9. Знімайте у форматі RAW

Результат завжди буде кращим, якщо використовувати при пейзажній фотозйомці режим RAW. Налаштувавши камеру, можна отримувати кадри, що містять набагато більше інформації, аніж стандартний JPEG. RAW-файли простіше обробляти, збільшуючи або зменшуючи експозицію, змінювати кольори без втрати якості за допомогою програмного забезпечення, що практично недоступно для JPEG-файлів.

10. Використовуйте хороший штатив

При зйомці в «золоті години» або в сутінках, коли яскравості небосхилу ще достатньо для отримання задовільної експозиції, Вам знадобиться фотоштатив. Без нього практично неможливо домогтися оптимальної різкості та стабільності кадру, працюючи на природі. Штативи використовують при зйомці на довгій витримці, створенні панорам та зйомці відео. Існує велика кількість моделей «триподів», але врахуйте, що неякісні хиткі штативи зведуть нанівець всі Ваші зусилля.

Якщо штатива немає взагалі, варто подбати про якийсь його замінник. Наприклад, використайте плоску опору, на якій можна встановити камеру нерухомо. Однак, краще все таки придбати повноцінний штатив.